ПРОЕКТ
„МЕСЕЦ НА РОДИТЕЛИТЕ“
Денят на днешните родители е натоварен и планиран до минути. Но ако може в забързания работен ритъм родителят да посети зъболекаря или да вмъкне в графика си среща с важен клиент, защо да не отдели време и за своето дете и групата, която то посещава в детската градина.
Вниманието, което родителите дават на детето си е важен фактор за неговата личната мотивация и добро самочувствие. Ето защо активната комуникация и взаимодействие между родители и деца е от изключително значение за израстването на уверени и спокойни деца под грижата на успешни родители.
Настоящият проект споделя добра практика за партньорство между детската градина, учителите и родителите.
Периодът на реализация е от 06 до 30 юни 2022 година.
Целевата група включва 54 деца от 1-ва А и 1-ва Б групи в ДГ №2 „Звънче“.
Целта, която си поставя екипът на проекта е изграждане на доверие и подобряване на партньорството между детската градина и семейството чрез активно включване на родителите в дневния режим на децата в извънучебно време.
Задачите, които си поставяме са:
За да реализираме поставените задачи планирахме следните дейности:
Всички родители, баби, дядовци или други важни хора в семейството са поканени, да участват в „Месеца на родителите (“– първа инициатива за нас и нашата детска градина, която се надяваме да се превърне в традиция.
Това е инициатива на екипа на ДГ №2 „Звънче“, съвместно с родителски алианс “Благополучие в детската градина“, чрез която в периода от 06-30 юни 2022 г. родителите са поканени да се включат в активни дейности в живота на групата на тяхното дете.
Първата стъпка при планирането на тази инициатива е да си поставим ясни цели какво искаме да постигнем с организирането на подобна дейност и да отчетем резултата след приключването й.
Какви са целите, които си поставяме?
Втора стъпка – Намиране на партньори и съмишленици, с които да
осъществим инициативата „Месец на родителите“ - активно участие на Родителски алианс „Благополучие в детската градина“; колеги учители от други групи в ДГ №2; ръководството на детската градина.
Трета стъпка – включване на децата още в процеса на планиране на дейността. Да привлечем тяхното внимание, да ангажираме техния интерес и да ги подготвим за предстоящите посещения на родителите им – да ги питаме какво желаят, какво работят родителите им, какво очакват от тези посещения и т.н.
Четвърта стъпка – планираме добре, подготвяме график за посещенията съобразно дневния режим и създаваме очакване.
Организиране на родителска среща за запознаване на родителите с идеята на Проекта и предстоящите дейности. Уточняваме, че участието в инициативата е доброволно и целта е забавление, разнообразие и настроение за децата и приобщаване на родителите към живота в детската градина.
Ето някои от нашите предложения за „Месец на родителите“, с които тези от вас, които желаят могат да участват:
Всичко това и всичко, за което ние не сме се сетили, но вие сте,
може да стане част от „Месец на родителите“!
Инициативата цели да се включат по-активно родителите в ежедневните дейности на децата в детската градина, да се разнообрази начина на общуване учители-деца-родители, да се взаимодейства позитивно, да се прекарат щастливи мигове с другите деца и приятелите на Вашето дете.
„Месецът на родителите“ дава възможност детската градина да създаде по-дълъг период от време, в който всички деца, учители и помощник възпитатели да бъдат обединени от обща тема и да създадат общо преживяване, история, която да ги обединява, забавлява и увлича. Свободата на контактите, която се дава е възможност за ДГ да се наблегне на истински важните неща, които са залегнали във визията на градината и да създадат сплотена общност.
Родителският алианс и педагогическият екип на ДГ №2 „Звънче“ се надяват „Месецът на родителите“ да придобие популярност и да стане част от календара със събития на нашата детска градина.
В детската градина са реализирани редица проекти по различни програми на Министерство на образование и науката, Столична община, Министерство на околната среда и водите, на неправителствени организации и др.. Последните няколко са:
2020г ПРОЕКТ „ПЛАНИНАТА ОБИЧА ДЕЦАТА”
УЧАСТНИЦИ: III и IV та върастова група;
ВРЕМЕТРАЕНЕ: 13.04.2020 – 08.10.2020г.
Стратегически цели: Взаимодействие и партньорство при реализиране на програми, дейности и инициативи с неправителствени организации и спортни клубове в областта на екология, гражданско и здравно обслужване, двигателна активност, спорт и туризъм в подкрепа на „София – Европейска столица на спорта”
Дейности : – "Детско планинско училище"
2019 г. – Проект „50 години с любов към децата” - Програма за изпълнение на общинска стратегия за развитие на физическото възпитание и спорта на Столична община и в подкрепа на инициативите „140 години - София – столица на България”
2019 г. – Проект „Ние сме децата на София” - Програма за изпълнение на общинска стратегия за развитие на физическото възпитание и спорта на Столична община в подкрепа на инициативите „140 години - София – столица на България”
2017 г. – Проект „Здрави деца в зелена среда – екологично образование чрез лично преживяване“ – Програма за изпълнение на общинска стратегия за развитие на физическото възпитание и спорта на Столична община и се реализира в подкрепа на кандидатурата на „София – Европейска столица на спорта – 2018 година“
2017 г. – Проект Спортен празник „Мама, татко и аз“ - съфинансиран от Програма за изпълнение на общинска стратегия за развитие на физическото възпитание и спорта на Столична община и се реализира в подкрепа на кандидатурата на „София – Европейска столица на спорта – 2018 година“
2016 - 2017 г. – Проект на МОН BG05M20P001-3.00-001 – „Подкрепа за равен достъп и личностно развитие“ по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ 2014 - 2020 г.
2015 г. – Проект „С Вики и Ники да пазим природата“, МОСВ/ПУДООС/ по Национална програма „За чиста околна среда“
2015 г. – Проект „Азбуката на игрите с топка – тялото в движение и забавление“ - съфинансиран от Програма за изпълнение на общинска стратегия за развитие на физическото възпитание и спорта на Столична община и се реализира в подкрепа на кандидатурата на „София – Европейска столица на спорта – 2018 година“
2014 г. - Проект за изграждане на надстройка за 2 групи, зала за спорт, основен ремонт и модернизация на кухненския блок, пералнята и плувния басейн, ново съвременно обзавеждане на посочените обекти, на обща стойност – 778 000 лв.
2014 г. – Eнергийна ефективност. Проектът е на стойност 233 813 лв. без ДДС и обхваща саниране /топлинно изолиране на външните стени/ на сградата, включително и част от покрива, поставянето на нова дограма, радиатори, осветителни тела, нова разпределителна мрежа.
2013 г. – Проект „Спорт и емоция – здрави и активни в детската
градина“ - съфинансиран от Програма за изпълнение на общинска стратегия за развитие на физическото възпитание и спорта на Столична община и се реализира в подкрепа на кандидатурата на „София и югозападен регион за европейска столица на културата – 2019 г.“
2013 г. – Проект „Приятели с природата“ - съфинансиран от Програма за изпълнение на общинска стратегия за развитие на физическото възпитание и спорта на Столична община и се реализира в подкрепа на кандидатурата на „София и югозападен регион за европейска столица на културата – 2019 г.“
2011 г. – Проект по безопасност на движението финансиран от Родителския алианс. Изгради се първата закрита площадка за обучение на децата по правилата за улично движение